UDOSTĘPNIJ

Share on facebook
Share on twitter
Share on email

Operator transportu publicznego w stolicy Estonii, firma  Tallinna Linnatranspordi AS (TLT), do 2035 r. planuje posiadać flotę składającą się wyłącznie z pojazdów elektrycznych. Wiąże się to z zamiarem zakupu od 650 do 700 autobusów zeroemisyjnych. Docelowo TLT zamierza zrezygnować zarówno z konwencjonalnych pojazdów spalinowych, autobusów zasilanych gazem ziemnym, jak również trolejbusów. Spółka dostrzega obecnie znaczne różnice w cenach pojazdów zeroemisyjnych i zakłada, że realizacja jej planów będzie możliwa dzięki postępującemu spadkowi kosztów zakupu EV.

TLT w porozumieniu z kontrolowanym przez państwo koncernem energetycznym Eesti Energia zamierza początkowo  wdrożyć projekt pilotażowy. Autobusy elektryczne będą testowane na dwóch trasach w Tallinnie. Partnerzy chcą ponadto wybrać najbardziej optymalne rozwiązania w zakresie ładowania pojazdów zeroemisyjnych. Według planów, pierwsza partia składająca się z ok. 10 autobusów elektrycznych wraz z niezbędną infrastrukturą może trafić do stolicy Estonii w 2020 r.

Tallinn nie jest jedyną estońską metropolią zainteresowaną rozwojem elektromobilności. Na początku września 2018 r. w Tartu, drugim co do wielkości mieście w kraju, rozpoczęły się testy elektrycznego Solarisa Urbino 12 electric. Próby pojazdu potrwają łącznie rok. Solaris dostarczył wcześniej do Tallinna ponad 50 trolejbusów.

 

news.err.ee, materiały własne

UDOSTĘPNIJ

Share on facebook
Share on twitter
Share on email

Zobacz również:

NEWSLETTER

Zapisz się do naszego newslettera! Bądź na bieżąco z nowościami z rynku paliw alternatywnych

TWITTER

FACEBOOK

POLECANE

ŚLEDŹ NAS NA