Zielonogórska Elektroenergetyka podpisała kontrakt z miastem Malmö na dostawę trzech stacji ładowania quickPOINT Charger o mocy 300 kW. Urządzenia, wyposażone w odwrócone pantografy i zgodne z protokołem ładowania OppCharge, zostaną wdrożone w mieście tej jesieni. Stacje posłużą do ładowania autobusów Volvo. Projekt jest częścią planu Malmö, aby stać się miastem neutralnym pod względem emisji gazów cieplarnianych.
Instalację urządzeń Ekoenergetyki zaplanowano dwóch dzielnicach w Malmö – Ön na południowym zachodzie otrzyma jedną ładowarkę, a pozostałe dwie wdrożone będą na przedmieściach miasta w Svågertorp. Za pomocą pantografów zainstalowanych na masztach, stacje zapewnią szybkie ładowanie 13 autobusom Volvo, które pojawią się na ulicach Malmö pod koniec roku.
Maciej Wojeński, Wiceprezes Ekoenergetyki-Polska powiedział:
“To będzie nasze trzecie wdrożenie ładowarki w Szwecji, ale pierwsze w Malmö. Cieszymy się, że naszymi ładowarkami, które będą napędzać czyste i ciche autobusy, możemy przyczynić się do rozwoju zrównoważonego rozwoju w Malmö i jego celu, jakim jest stuprocentowe, ekologiczne miasto do roku 2020.”.
Urządzenia zostaną podłączone do zewnętrznego systemu monitorującego Ekoenergetyki, gromadzącego dane o procesach ładowania w czasie rzeczywistym i zapewniającego ich sprawne działanie. Stacje będą zgodne z międzynarodowym protokołem ładowania ISO 15118 określającym komunikację pomiędzy ładowarkami i autobusami oraz wykorzystają wspierany przez przemysł autobusowy system ładowania typu OppCharge.
Maciej Wojeński dodał:
“Ten projekt będzie pierwszym, w którym Ekoenergetyka będzie ładować autobusy elektryczne od Volvo i podniesie liczbę marek autobusów elektrycznych, które ładujemy do ponad 10. Zapewnienie naszym klientom pełnej elastyczności, jeśli chodzi o interfejsy ładowania, kształty ładowarek i ich moce jest jednym z naszych priorytetów. Nasze ładowarki mogą być zintegrowane zarówno z wtyczkami Combo 2, pantografami montowanymi na autobusie, jak i, jak pokazujemy w tym projekcie, z pantografami typu OppCharge”.
Oprócz stacji ładowania Ekoenergetyka-Polska jest również odpowiedzialna za roboty budowlane i serwisowanie urządzeń. Malmö jest trzecim szwedzkim miastem, które wybrało ładowarki od Ekoenergetyki, po Vasteras i Lulea.
ekoenergetyka.com.pl, materiały własne