Bridgestone podpisał umowę z Grupą EVBox na instalację w ciągu najbliższych pięciu lat stacji ładowania pojazdów elektrycznych w ich sieci punktów sprzedaży detalicznej. Partnerzy planują 3500 punktów ładowania AC i DC we Francji i Włoszech. Następnie rozszerzą działalność na Wielką Brytanię, Niemcy, Hiszpanię i Polskę gdzie Bridgestone ma swoją fabrykę w Poznaniu.
W komunikacie obu firm mowa jest o ładowarkach AC, określających moc ładowania na poziomie 22 kW. Jednak dla opcji DC, również wymienionych w ramach planowania, EVBox lub Bridgestone muszą jeszcze określić moc. Oferta EVBox DC waha się od 50 kW dla „Troniq 50” do stacji ładowania „Ultroniq” o mocy do 350 kW.
Instalacje w Speedy i First Stop
Bridgestone EMIA (Bridgestone), to międzynarodowy koncern działający w branży opon dostarczający rozwiązania dla bezpiecznej i zrównoważonej mobilności, natomiast EVBox Group jest dostawcą rozwiązań do ładowania pojazdów elektrycznych (EV). Instalacje będą odbywać się w całej europejskiej sieci handlowej i usługowej Bridgestone, w tym w wiodących markach, takich jak Speedy i First Stop.
Ładowarki na trasach przelotowych
Nowa sieć ładowania Bridgestone będzie składać się z regularnych i szybkich stacji ładowania zainstalowanych w strategicznych lokalizacjach dostępnych dla wszystkich kierowców pojazdów elektrycznych, w tym pojazdów prywatnych i flotowych. Stacje szybkiego ładowania EVBox zostaną zainstalowane na trasach przelotowych z myślą o kierowcach, którzy muszą jak najszybciej wrócić na drogę. Partner EVBox Group, TSG, europejski lider usług technicznych dla rozwiązań mobilnych, będzie odgrywał wiodącą rolę w projektowaniu, instalowaniu i utrzymaniu infrastruktury ładowania EVBox w europejskiej sieci sprzedaży detalicznej i usług Bridgestone.
Dzięki partnerstwu sieć detaliczna Bridgestone zaoferuje również kierowcom pojazdów elektrycznych możliwość zakupu i zainstalowania domowych stacji ładowania pojazdów elektrycznych, wzmacniając zaangażowanie firmy w poprawę dostępności pojazdów elektrycznych dla różnych kierowców.
Bridgestone wspiera EV
– Bridgestone angażuje się w promwanie pojazdów elektrycznych w całej Europie, współpracując z wiodącymi producentami w celu opracowywania opon klasy premium i zrównoważonych technologii, które spełniają specyficzne wymagania pojazdów elektrycznych. Zbudowanie sieci detalicznej i serwisowej gotowej do użycia w pojazdach elektrycznych ma kluczowe znaczenie, jeśli chodzi o pomoc kierowcom w przejściu na mobilność elektryczną. Dzięki temu partnerstwu będziemy wspierać tak bardzo potrzebną ekspansję europejskiej infrastruktury ładowania, zapewniając kierowcom pojazdów elektrycznych i operatorom flot wygodę i wydajność, jakiej wymagają. Grupa EVBox jest liderem branży ładowania pojazdów elektrycznych od 2010 roku, więc nawiązanie tej współpracy było dla nas prostym wyborem – powiedział Christophe de Valroger wiceprezes ds. Operacji Detalicznych w Bridgestone EMIA.
Długoterminowa współpraca
– Jesteśmy niezwykle dumni, że możemy współpracować z firmą, która podziela nasze ambicje i chęć tworzenia innowacyjnych rozwiązań. Ta współpraca oznacza początek długoterminowej kooperacji pomiędzy liderami branży o podobnych poglądach, która będzie rosła w siłę wraz z przyjęciem mobilności elektrycznej na całym świecie – powiedział Bram Poeth dyrektor zarządzający w EVBox Group.
Zielona energia w fabrykach
Przypomnijmy, że Bridgestone w tym roku „zrobiła kolejny ważny krok w kierunku ograniczania emisji CO2” także na innym polu. 100% energii potrzebnej do zasilania europejskich fabryk firmy, Europejskiego Centrum Badań i Rozwoju oraz Toru doświadczalno-badawczego w Rzymie, fabryki PCT w belgijskim Lanklaar, zakładu tekstylnego w hiszpańskim Usansolo oraz siedziby głównej Bridgestone EMIA w Brukseli pochodzi już ze źródeł odnawialnych.
Poznań postawił na OZE
Energia pozyskiwana w całości z OZE pokrywa zapotrzebowanie również naszego poznańskiego zakładu, gdzie każdego dnia wytwarzanych jest ponad 33 tys. opon, z których korzystają największe światowe marki samochodów osobowych.
– W 2020 roku nasza firma mogła chwalić się, że 90% energii elektrycznej zużywanej w europejskich zakładach pochodziło ze źródeł odnawialnych. Aktualizacja tego wskaźnika po zaledwie roku do poziomu 100%, jasno potwierdza dążenie Bridgestone do realizacji złożonego zobowiązania jakim jest osiągnięcie neutralności węglowej do 2050 roku – skomentował Roman Staszewski, dyrektor fabryki w Poznaniu.
Źródło: evbox.com, własne