UDOSTĘPNIJ

Share on facebook
Share on twitter
Share on email

Od 3 września w estońskim Tartu, drugim co do wielkości mieście w kraju, rozpoczęły się testy elektrycznego Solarisa Urbino 12 electric. Próby pojazdu potrwają rok.

Solaris nawiązał współpracę z miejscowym przewoźnikiem, firmą AS SEBE, która wygrała przetarg na obsługę linii numer 25, stworzonej z myślą o długoterminowych testach autobusu elektrycznego.

Model Urbino wyposażony jest w oś ze zintegrowanymi silnikami elektrycznymi o maksymalnej mocy 2 x 125 kW. Został on fabrycznie przygotowany do montażu pantografu umożliwiającego ładowanie baterii typu Solaris High Energy o pojemności 200 kWh. Aktualnie ładowanie odbywa się poprzez tradycyjne złącze plug-in. W autobusie istnieje także możliwość zastosowania mobilnej ładowarki on-board.

Autobus może w tej konfiguracji technicznej zabrać na pokład 75 pasażerów, z czego 30 na miejscach siedzących. Dla ułatwienia wymiany pasażerskiej zastosowano układ drzwi 2-2-2, a osoby z ograniczeniami ruchowymi mają do dyspozycji ułatwiającą wsiadanie funkcję przyklęku na przystankach. Ponadto, autobus posiada 16 miejsc dostępnych z poziomu niskiej podłogi oraz przestrzeń przeznaczoną na wózek inwalidzki lub dziecięcy.

Polski producent wyposażył pojazd w szereg rozwiązań podnoszących komfort i bezpieczeństwo pasażerów oraz kierowcy. Wśród nich znajduje się m.in.  klimatyzacja, oświetlenie wewnętrzne oraz zewnętrzne wykonane w energooszczędnej technologii LED, dotykowy panel kierowcy oraz rozbudowany system informacji pasażerskiej. Autobus przygotowano do pracy w trudnych warunkach pogodowych montując dodatkową izolację termiczną sufitu, ścian bocznych, ściany przedniej oraz nadkoli.

Do tej pory z Bolechowa do Estonii trafiło ponad 50 pojazdów, wszystkie z nich to trolejbusy jeżdżące po stołecznych ulicach Tallina. W oparciu o wyniki testów, które zakończą się 31 sierpnia 2019, samorząd Tartu będzie opracowywał długoterminową strategię transportową dla miasta.

 

solarisbus.com, materiały własne

UDOSTĘPNIJ

Share on facebook
Share on twitter
Share on email

Zobacz również:

NEWSLETTER

Zapisz się do naszego newslettera! Bądź na bieżąco z nowościami z rynku paliw alternatywnych

TWITTER

FACEBOOK

POLECANE

ŚLEDŹ NAS NA