Lotnisko w Kopenhadze oraz Ørsted (firma zajmująca się energią odnawialną) podjęły współpracę w celu uruchomienia w stolicy Danii instalacji produkującej wodór do zastosowania w sektorze transportu. W pierwszej fazie projektu, do 2023 r., powstanie stacja elektrolizy o mocy 10 MW wytwarzająca wodór, który będzie wykorzystywany do zasilania autobusów i ciężarówek.
Oprócz lotniska w Kopengadze i Ørsted w skład konsorcjum weszły: gigant wysyłkowy Maersk, firma logistyczna DSV Panalpina, operator promów DFDS oraz linia lotnicza SAS. Projekt będzie realizowany w trzech fazach. Do 2027 r. instalacja ma osiągnąć moc 250 MW. Zasilać ją będzie energia odnawialna pozyskiwana z morskiej farmy wiatrowej zlokalizowanej niedaleko wyspy Bornholm.
W ostatniej fazie projektu, zaplanowanej na 2030 r., moc 1,3 GW pozwoli na wytworzenie 250 000 ton wodoru, który zostanie wykorzystany jako paliwo we wszystkich rodzajach pojazdów w mieście. Twórcy projektu liczą, że będzie on mógł być powielany w innych państwach.
Projekt ma potencjał by umożliwić zastąpienie 5% paliw kopalnych na lotnisku w Kopenhadze do 2027 r. i 30% do 2030 r. Inicjatywa, wspierana przez władze Kopenhagi, może zmniejszyć roczną emisję dwutlenku węgla o 850 000 ton. Przybliżyłoby to Danię do zrealizowania celu zmniejszenia emisji dwutlenku węgla o 70% do 2030 r.
cph.dk, materiały własne