TAURON i Międzynarodowy Port Lotniczy im. Jana Pawła II Kraków-Balice zainicjowały współpracę ws. budowy stacji ładowania samochodów elektrycznych oraz tworzenia i realizowania działań proekologicznych, w tym służących poprawie efektywności zużycia energii elektrycznej. List intencyjny w tej sprawie został podpisany we wtorek 4 września podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy-Zdroju.
Na krakowskim lotnisku zaplanowano uruchomienie stacji szybkiego ładowania o mocy powyżej 50 kW, umożliwiającej naładowanie standardowego samochodu elektrycznego w ciągu 30 minut.
Filip Grzegorczyk, prezes zarządu TAURON Polska Energia, stwierdził:
„Podpisanie listu intencyjnego to dla Grupy TAURON kolejny krok w budowie infrastruktury elektromobilności w południowej Polsce. Naszym celem w dłuższej perspektywie jest zagwarantowanie bezpieczeństwa poruszania się samochodem elektrycznym po obszarze działalności Grupy. Aktywność w obszarze e-mobility czy internetu stanowi potwierdzenie konsekwentnej transformacji energetyki i poszerzenia portfolio świadczonych usług”.
Jak czytamy w oficjalnym komunikacie, istotne znaczenie w budowie sieci stacji ładowania samochodów elektrycznych ma strategiczna lokalizacja Kraków Airport. Usytuowanie tu stacji szybkiego ładowania pozwoli na bezpieczne podróżowanie samochodem elektrycznym pomiędzy dużymi miastami południowej Polski – Katowicami, Krakowem i Rzeszowem. Z planowanej infrastruktury będą mogli korzystać: mieszkańcy; turyści i przedsiębiorcy odwiedzający aglomerację krakowską; a także kierowcy podróżujący autostradą A4.
Kraków Airport będzie pierwszym lotniskiem w Polsce, posiadającym stację szybkiego ładowania samochodów elektrycznych.
Za prowadzenie działań w obszarze elektromobilności w Grupie TAURON jest odpowiedzialna spółka Magenta Grupa TAURON, specjalizująca się w budowie i eksploatacji ładowarek do EV. Spółka ta powstała w ubiegłym roku z myślą o tworzeniu innowacyjnych rozwiązań produktowych i modeli biznesowych.
TAURON informuje, że współpraca z Kraków Airport to krok spółki w zakresie rozwoju elektromobilności na terenie Polski południowej. W październiku 2018 r. w Katowicach powstanie bazowa sieć infrastruktury ładowania samochodów elektrycznych składająca się z 22 ładowarek. Lokalizację punktów na terenie miasta zaplanowano w taki sposób, by można było swobodnie się po nim poruszać samochodem elektrycznym.
Ponadto, jesienią w Katowicach TAURON uruchomi usługę carsharingu aut elektrycznych. Flota operatora składać się będzie z 20 pojazdów najpopularniejszych marek.
Następne terminale powstaną na południu Polski, w ramach współpracy m.in. z partnerami biznesowymi, w tym między innymi dużymi sieciami i galeriami handlowymi oraz samorządami.
media.tauron.pl, materiały własne