Unia Europejska przyznała dofinansowanie w kwocie 10 mln euro dla południowoafrykańskiego programu e-mobilności uYilo. Współpraca ma pokazać innym państwom Afryki, jak budować projekty na dużą skalę w zakresie zrównoważonej energii.
Dofinansowanie przyznano na projekt Smart Energy Solutions for Africa (SESA), który jest częścią programu ramowego Horyzont 2020 „Budowanie niskoemisyjnej, odpornej na zmiany klimatu przyszłości: badania i innowacje na rzecz Europejskiego Zielonego Ładu”. Finansowany ze środków UE projekt SESA powstał w celu zwiększenia dostępu do zrównoważonej energii w niskich i cenach przy jednoczesnym ograniczeniu zmian klimatycznych.
Niedrogie rozwiązania dla całej Afryki
– Globalny przełom technologiczny może przyczynić się do szybszego rozwoju słabo rozwiniętych rynków. Efektem projektu SESA mają być niedrogie i zrównoważone rozwiązaniami w zakresie dostępu do energii, które przyczyniają się do rozwoju transportu niskoemisyjnego i łagodzenia zmian klimatycznych. Mają to być gotowe rozwiązania pod kątem wdrażania w całej Afryce – powiedział Hiten Parmar, dyrektor programowy w uYilo.
Prawie 10 mln euro na projekty
Współpraca wynika z udziału uYilo w projekcie SESA jako jednego z 30 konsorcjów członkowskich z Europy i Afryki. Doświadczenie programu RPA w całym ekosystemie e-mobilności w ciągu ostatnich 8 lat było cennym atutem projektu. W okresie czterech lat 2021-2025 cały budżet projektu SESA wynosi ponad 9,9 mln euro dla wszystkich 30 partnerów projektu.
– Inicjatywy w ramach projektu SESA pokazują ogromny potencjał dla zrównoważonej przyszłości. Osiągnięcie tych celów zwiększyłoby dostępność energii w rozwijających się obszarach, które są bardzo wrażliwe na skutki zmian klimatycznych – powiedział Edem Foli, kierownik programu uYilo.
Mikromobilność i energia odnawialna
Inwestycja połączy szereg najnowocześniejszych technologii, w tym mikromobilność elektryczną, energię odnawialną, gospodarkę o obiegu zamkniętym oraz e-mobilność. Parmar dodał ponadto, że lider branży w RPA wdrażając projekty umożliwi skalowalność ich na całym kontynencie.
– Weryfikacja w Republice Południowej Afryki ułatwi powielanie ich w całej Afryce, umożliwiając regionowi skok w szerszym dostępie do zrównoważonej energii i mobilności. Liczymy na to, że efekty projektu SESA wpłyą na polityków i pomogą w uzyskaniu korzystnych ram regulacyjnych, aby zapewnić długoterminowe korzyści z rozwiązań wdrażanych w całej Afryce – dodał Parmar.
Włączyć mieszkańców w e-rewolucję
Wsparcie finansowe zapewni szeroki zasięg technologii, co ma zapewnić społecznościom bezpośredni udział w inicjatywach na rzecz mobilności, zachęcając w ten sposób do szerszego przyjęcia i wdrażania tych rozwiązań w całej Afryce. Parmar postrzega e-mobilność jako kluczowy element w osiągnięciu zrównoważonej przyszłości.
– E-Transport jest bardzo obiecujący, jeśli chodzi o rozwiązanie problemów Afryki w zakresie dostępu do zrównoważonej energii i mobilności – stwierdził Parmar.
Źródło: na podstawie automartafrica.com, uyilo.org.za