Urzędnicy miejscy w Sosnowcu zostali przeszkoleni z elektromobilności i ustawowych wymogów w tym zakresie. Wiceprezydent Zbigniew Byszewski podpisał z PSPA list intencyjny o współpracy na rzecz rozwoju elektromobilności w mieście. Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych wyróżniło także magistrat certyfikatem „Miasta przyjaznego elektromobilności”.
Ustawa o elektromobilności i paliwach alternatywnych nakłada konkretne obowiązki na jednostki samorządu terytorialnego. Według nich, już w 2020 roku gminy i powiaty powyżej 50 tys. mieszkańców powinny posiadać we flocie użytkowanych pojazdów 10 proc. samochodów elektrycznych. Podobne wymogi dotyczą świadczenia usługi komunikacji miejskiej oraz innych zadań własnych gminy. Docelowo, co najmniej 30 proc. pojazdów będzie musiało być zero- lub niskoemisyjna. Ponadto w gminach ma rozwijać się infrastruktura ładowania EV.
– Cykl ogólnopolskich szkoleń dla miast, organizowany przez PSPA, jest odpowiedzią na wyzwania stojące przed administracją lokalną. Ich celem jest zapoznanie samorządów i spółek od nich zależnych z konsekwencjami nowych przepisów. Sosnowiec dołącza do otwartych na innowacje miast, które budują wiedzę w tym zakresie – mówi Maciej Mazur, Dyrektor Zarządzający Polskiego Stowarzyszenia Paliw Alternatywnych.
W szkoleniu w Sosnowcu wzięło udział ponad 40 urzędników i przedstawicieli przedsiębiorstw komunalnych. Poznali obowiązki wynikające z nowych regulacji prawnych oraz dostępne na rynku rozwiązania w zakresie planowania infrastruktury ładowania i budowy floty pojazdów zeroemisyjnych. Dysponują odpowiednią wiedzą niezbędną do wdrażania elektromobilności, co potwierdza certyfikat „Miasto przyjazne elektromobilności”, przyznany Sosnowcowi przez PSPA.
W tym roku PSPA przeszkoli jeszcze pracowników blisko 20 urzędów miejskich w Polsce. Do tej pory szkolenia odbyły się w 23 największych miastach w Polsce m.in. w Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Wrocławiu, Trójmieście, Szczecinie, a także dla Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego oraz Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii w Katowicach. Kolejne samorządy zamieszkiwane przez ponad 50 tysięcy mieszkańców mogą zgłaszać chęć organizacji darmowych szkoleń poprzez kontakt na stronie elektromobilnoscwpraktyce.pl. Projekt jest objęty Patronatem Honorowym Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju oraz Ministerstwa Energii, a parterami strategicznymi cyklu są PGE Nowa Energia, Alphabet i ABB. Merytorycznie cykl wpierają BMW Polska, NGL Legal, Volkswagen Group Polska, EvoBus Polska, Engie, Polski Fundusz Rozwoju i PGL Lasy Państwowe.
Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych to największa w Polsce organizacja branżowa, kreująca rynek elektromobilności. PSPA jest częścią The European Association for Electromobility (AVERE), najważniejszej organizacji zajmującej się rozwojem rynku elektromobilności w Europie.