Południowokoreańska firma SK Innovation oficjalnie rozpoczęła na Węgrzech budowę fabryki baterii do pojazdów elektrycznych. Zakład powstanie w mieście Komárom, ok. 110 km na północny zachód od Budapesztu.
W ceremonii rozpoczęcia budowy uczestniczyło ok. 300 oficjeli, w tym węgierski minister spraw zagranicznych i handlu Péter Szijjártó, ambasador Korei Południowej Choi Kyoo-sik, wiceprezes SK Group Chey Jae-won oraz dyrektor generalny SK Innovation Kim Jun. W praktyce, prace budowlane ruszyły już w ubiegłym miesiącu.
Fabryka powstanie na nieruchomości o powierzchni 430 000 m2 i na podstawie kontraktów długoterminowych będzie dostarczać baterie dla europejskich producentów samochodów. SK Innovation do 2022 r. zainwestuje w zakład 840,2 miliardy wonów (ok. 2,7 mld zł). Produkcja i dostawy rozpoczną się na początku 2020 r.
Jak podaje koreańska spółka, wytwarzane w zakładzie baterie trafią do samochodów elektrycznych trzeciej generacji i zapewnią zasięg 500 km na jednym ładowaniu. SK Innovation ogłosiła w 2017 r., że jako pierwsza firma na świecie rozpoczyna masową produkcję akumulatorów NCM (nikiel-kobalt-mangan) w proporcji 8:1:1.
Węgierska fabryka stanie się przyczółkiem spółki do ekspansji w Europie. Docelowe moce produkcyjne zakładu obliczono na 7,5 GWh rocznie. Obecnie SK Innovation wytwarza baterie w fabryce zlokalizowanej w koreańskim mieście Seosan (3,9 GWh rocznie). Spółka jest częścią SK Group – jednego z największych koncernów (czeboli) w Korei Południowej.
Oprócz SK Innovation w fabryki baterii na Węgrzech inwestują takie podmioty jak GS Yuasa oraz Samsung SDI.
eng.skinnovation.com, materiały własne