Kanadyjski gigant branży energetycznej Rock Tech Lithium ogłosił właśnie że przystępuje do europejskiego Battery Alliance („EBA”). Unia Europejska wraz z nowymi i obecnymi partnerami liczy na szybki wzrost wewnętrznego „rynku bateryjnego”. Gra toczy się o wielką stawkę, zdaniem Europejskiego Urzędu Nadzoru Bankowego w 2025 roku rynek ten powinien osiągnąć wartość 250 mld EUR.
Unia Europejska od lat stara się wzmocnić wewnętrzny rynek produkcji baterii wykorzystywanych m. in. w samochodach elektrycznych. Chodzi m. in. o zwiększenie konkurencyjności i uniezależnienie się od dostaw z Chin. Maroš Šefčovič, wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej, powołał w 2017 r. grupę biznesową, której celem jest „uczynić Europę globalnym liderem w zrównoważonej produkcji i użytkowaniu baterii.
700 członków z całego świata
Obecnie EBA składa się z około 700 prywatnych firm i instytucji rządowych. Jej członkowie to m. in. Albemarle, amerykański producent litu, BASF, niemiecki producent katod do akumulatorów oraz Instytut Fraunhofera.
Cele EBA są oczywiście spójne z celami UE. Chodzi o zapewnienie czystego transportu w Europie za pomocą przyjaznych dla środowiska pojazdów i bardziej zrównoważonych rozwiązań technologicznych. W tym przypadku poprzez stworzenie własnego sektora specjalizującego się w produkcji baterii , ale i pozyskiwaniu oraz przetwarzaniu metali używanych do ich budowy.
Gigantyczna wartość rynku baterii w UE
Unia Europejska dąży do tego poprzez stworzenie konkurencyjnego i zrównoważonego łańcucha wartości dla produkcji ogniw baterii w Europie. Gra toczy się o niebagatelną stawkę. EUNB – Europejski Urząd Nadzoru Bankowego – organ Unii Europejskiej, którego celem jest ochrona interesu publicznego (m. in. przez przyczynianie się do zapewniania w perspektywie krótko-, średnio- i długoterminowej stabilności i efektywności systemu finansowego Unii Europejskiej) oczekuje, że rynek produkcji baterii wzrośnie na terenie UE do wartości 250 mld EUR do 2025 roku.
– Dla nas EBA stanowi fantastyczną platformę aby dalej rozwijać naszą sieć firm w łańcuchu wartości baterii, naukowców i decydentów. Z niecierpliwością czekamy na wymianę doświadczeń i pomysłów z innymi członkami EBA – skomentował dołączenie Rock Tech Lithium do EBA, Dirk Harbecke, prezes firmy.
Gigant z Kanady wzmacnia Europę
Rock Tech Lithium to firma zajmująca się czystymi technologiami działająca w Kanadzie i Niemczech, która ma na celu zaopatrywanie przemysłu motoryzacyjnego w wysokiej jakości wodorotlenek litu. Już w 2024 roku Rock Tech zamierza wybudować pierwszy w Europie konwerter litu o zdolności produkcyjnej 24 000 ton rocznie. Odpowiada to ilości potrzebnej do wyposażenia około 500 000 samochody elektryczne z bateriami litowo-jonowymi.
Rock Tech jest także właścicielem projektu Georgia Lake Project w Ontario w Kanadzie. Firma postawiła sobie za cel stworzenie pierwszej na świecie pętli zamkniętej dla litu. Oczekuje się, że już w 2030 r. w ramach projektu firma uzyska około 50 procent wykorzystywanych surowców z recyklingu baterii.
Źródło: na podstawie rocktechlithium.com, własne, fot. Pixabay