Kanadyjski koncern Rock Tech Lithium Inc., zajmujący się przetwarzaniem wodorotlenku litu ogłosił, że właśnie podpisał z rządem Rumunii porozumienie związane z planowaną tam inwestycją. Kanadyjczycy chcieliby właśnie w tym kraju wybudować swoją kolejną drugą europejską fabrykę. Zakład ma kosztować 400 mln euro i „wytwarzać” rocznie lit potrzebny do wyposażenia około 500 000 samochodów elektrycznych w akumulatory litowo-jonowe.
Rock Tech założył, że kluczowym czynnikiem w procesie wyboru lokalizacji swojego drugiego europejskiego zakładu będzie dostęp do infrastruktury regionalnej (pierwszy zakład powstał w Niemczech). Chodzi o siatkę dróg i połączenie kolejowe. Firma zakłada też współpracę z władzami Rumunii, ekspertami i lokalnymi partnerami na wszystkich etapach inwestycji.
Inwestycja za grube miliony
Oczekuje się, że wybudowany konwerter będzie wytwarzał około 24 000 ton metrycznych wodorotlenku litu rocznie, co odpowiada ilości potrzebnej do wyposażenia około 500 000 samochodów elektrycznych w akumulatory litowo-jonowe. Inwestycja ma kosztować około 400 mln euro. Nowy zakład zapewni utworzenie ponad 500 miejsc pracy podczas jego budowy i eksploatacji.
Rock Tech obrał strategię, której założeniem jest budowa kilku zakładów – Konwerterów w Europie Zachodniej i Wschodniej. Wszystko „w celu zaopatrywania europejski przemysł samochodowy w wysokiej jakości wodorotlenek litu”. Zakład, który powstanie w Rumunii będzie rafinował „skałę litową” w wodorotlenek litu o wysokiej czystości, który jest potrzebny przemysłowi pojazdów elektrycznych i jego dostawcom do produkcji akumulatorów do pojazdów elektrycznych.
Pięć zakładów do 2029 roku
– Chcemy rozpocząć budowę i eksploatację pięciu konwertorów wodorotlenków litu w Europie do 2029 roku i jesteśmy wdzięczni rządowi Rumunii za wsparcie nas w znalezieniu idealnej lokalizacji dla jednego z naszych kolejnych konwertorów. Prawie dwa lata zajęło nam znalezienie i podpisanie naszej pierwszej lokalizacji w Guben w Brandenburgii. Aby zrealizować nasze ambitne cele, planujemy mądrze i długofalowo. Chcemy nie tylko inwestować w Rumunii, ale także budować know-how, tworzyć miejsca pracy i ściśle współpracować z lokalnymi partnerami – powiedział Dirk Harbecke Prezes Rock Tech Lithium
Rock Tech Lithium zwiększając swoje moce produkcyjne w samym sercu europejskiego przemysłu motoryzacyjnego, chciałby stać się jednym z głównych partnerów firm z sektora emobilności.
Innowacyjne zaplecze
– Nieustannie optymalizujemy nasz proces przetwarzania litu, aby jeszcze bardziej zmniejszyć jego ślad węglowy. Równolegle wprowadzamy innowacje za pomocą całkowicie nowej metody uszlachetniania. Linia azotanowo-gipsowa pomoże nam przekształcić się w firmę zero waste. Chcemy być też wiodącą firmą w dziedzinie recykling litu. Wierzymy w zasadę, że ten kto zapewni sobie innowacyjne zaplecze technologiczne w przetwarzaniu litu i zrozumie jego ponowne wykorzystanie poprzez recykling, określi rynek – dodał Dirk Harbecke.
Firma zapewnia na swej stronie, że jej konwertery litowe, które znajdują się w zakładzie w Niemczech spełniają najwyższe standardy UE, jeśli chodzi o ślad środowiskowy, efektywność energetyczną i przejrzystość łańcucha dostaw.
Źródło: na podstawie rocktechlithium.com