Już za niecałe dwa tygodnie, 9 września br., rusza Kongres Nowej Mobilności, pierwszy tego typu dwudniowy warsztat dla przedstawicieli samorządów, administracji i branży elektromobilności w Polsce. Organizatorzy spodziewają się około 400 uczestników. Poniedziałek 2 września br. to ostatni dzień na rejestrację! Udział przedstawicieli samorządów jest bezpłatny.
Kongres Nowej Mobilności 2019 nie jest typową konferencją branżową. To miejsce prezentacji i wypracowywania konkretnych rozwiązań, które pomogą uczestnikom skutecznie implementować nowe technologie w usługach świadczonych przez miasta na rzecz mieszkańców. Pomoże w tym otwarta formuła Kongresu. Ograniczono panele i debaty, otwierając się na dialog w ramach ponad 30 warsztatów, spotkań w formule okrągłego stołu, posiedzeń grup roboczych oraz sesji pytań i odpowiedzi do ekspertów rynku. Przygotowano m.in. 7 premier raportów, w tym przewodniki i instrukcje po kluczowych zagadnieniach.
Uczestnicy kongresu będą np. mogli zapytać o wszelkie kwestie związane z projektowanymi zasadami udzielania oraz rozliczania wsparcia z Funduszu Niskoemisyjnego Transportu, bezpośrednio przedstawicieli tej instytucji. Warsztat w formule okrągłego stołu „Wszystko o Funduszu Niskoemisyjnego Transportu”, który organizowany jest wspólnie z FNT, odbędzie się już pierwszego dnia kongresu. Warsztat na temat procedury odbioru stacji ładowania, organizowany wspólnie z Urzędem Dozoru Technicznego, pozwoli natomiast uczestnikom dokładnie przeanalizować i rozwiać wszelkie wątpliwości związane z rozporządzeniem w sprawie wymagań technicznych dla stacji ładowania.
– Ciekawie zapowiada się także warsztat w formule okrągłego stołu „Jak rozwijać ogólnodostępną infrastrukturę ładowania w mieście?”, którego partnerem jest Miasto Łódź. Wspólnie postaramy się przedstawić optymalną strategię w tym zakresie. „Elektromobilność i zrównoważony rozwój publicznego transportu zbiorowego” to z kolei inny duży warsztat, podczas którego omówimy doświadczenia polskich przewoźników związane z elektryfikacją taboru – mówi Maciej Mazur, Dyrektor Zarządzający Polskiego Stowarzyszenia Paliw Alternatywnych
Program KNM 2019 obfituje również w premiery raportów, które jako pierwsze trafią do rąk uczestników kongresu. Zaprezentowane zostanie m.in. opracowanie „Take e-bus!”, będące szczegółową analizą uwarunkowań wprowadzania autobusów elektrycznych do obsługi 10 polskich i zagranicznych miast oraz prezentacją doświadczeń wynikających z ich zakupu i eksploatacji.
– Wspólnie z partnerami przygotowaliśmy także kilka poradników i instruktaży, m.in. publikację „Odbiór stacji ładowania krok po kroku”, będącą przewodnikiem po tej procedurze, dodatkowo zawierającą gotowe do wypełnienia formularze, niezbędne do wniosku o przeprowadzenie badania technicznego stacji ładowania – mówi Łukasz Witkowski z PSPA.
Choć panele i debaty stanowią zdecydowaną mniejszość, w programie Kongresu znalazło się także miejsce dla kilku takich sesji dyskusyjnych. Najważniejsza z nich to tzw. Panel Prezydencki „Miasta przyszłości – emobility RoadMap”, który zainauguruje KNM 2019 po serii wystąpień otwierających i wydarzeniu specjalnym.
– Udział w KNM, oprócz Lublina, potwierdziły m.in. władze Gdyni, Warszawy, Łodzi, Katowic, Sosnowca i wielu innych polskich miast. Podczas wydarzenia podpisana zostanie „Deklaracja Miast na rzecz Rozwoju Elektromobilności”, będąca wyrazem gotowości środowiska administracji samorządowej, przedsiębiorców, przedstawicieli Parlamentu i administracji rządowej, ekspertów, a także działaczy społecznych i obywateli, do współpracy w zakresie tworzenia optymalnych warunków sprzyjających rozwojowi elektromobilności w Polsce – dodaje Maciej Mazur.
Uzupełnieniem warsztatów i sesji tematycznych będą wystąpienia ekspertów rynku elektromobilności, zarówno z Polski, jak i z zagranicy. Uczestnicy KNM zapoznają się z opiniami i doświadczeniami prelegentów reprezentujących koncerny motoryzacyjne, producentów infrastruktury ładowania, instytucje finansowe czy dostawców usług nowej mobilności. Partnerami Kongresu są takie marki jak: PTV Group, Volvo, Volkswagen, Daimler, engie, Toyota, ABB, Nissan, BMW, Alphabet, GO+EAuto, Ekoenergetyka-Polska, Triggo, Allego.
W ramach Kongresu Nowej Mobilności odbędą się także zamknięte posiedzenia grup roboczych PSPA, mających za zadanie wypracowanie propozycji rozwiązań legislacyjnych, których implementacja przyczyni się do przyspieszania wdrażania zero- i niskoemisyjnych rozwiązań transportowych w polskich miastach. Całemu Kongresowi będzie także towarzyszyć nowoczesny park produktowy, będący także miejscem spotkań B2B w ramach Stref Smart i Expo. W tym celu organizatorzy zaaranżują ulicę Grottgera przed Lubelskim Centrum Konferencyjnym oraz wnętrze LCK.
Do udziału w Kongresie zaproszeni zostali włodarze polskich miast, przedstawiciele rad gmin, a także pracownicy samorządowi w urzędach gminnych, powiatowych i marszałkowskich oraz pracownicy jednostek zależnych, w których zakresie odpowiedzialności znajduje się elektromobilność, jak również przewoźnicy i organizatorzy przewozów pasażerskich w miastach. Wspólnie z polskimi i międzynarodowymi liderami rynku, praktykami nowej mobilności i ekspertami, będą analizować i omawiać dostępne na rynku, najbardziej skuteczne i innowacyjne rozwiązania w zakresie zero- i niskoemisyjnego transportu.
Kongres Nowej Mobilności 2019 odbędzie się w dniach 09-10 września br. w Lublinie. Więcej informacji i rejestracja na wydarzenie dostępne jest na stronie: https://kongresnowejmobilnosci.pl/. Udział przedstawicieli samorządów jest bezpłatny.