ORPA.PL, korzystając z elektrycznych Nissanów LEAF udostępnionych przez Grupę Polmotor, odwiedziła szczeciński oddział Garo – szwedzkiej firmy z siedzibą w Gnosjö, posiadającej przedstawicielstwa także na terenie Finlandii, Norwegii oraz Irlandii.
Zakład, zlokalizowany na terenie Specjalnej Strefy Ekonomicznej w Szczecinie, zatrudnia obecnie 55 pracowników. Docelowo zespół powiększy się do 120 osób. W IV kw. br. zakończy się warta 8 500 000 zł inwestycja, w wyniku której powierzchnia zakładu powiększy się o dodatkowe 4 600 m2.
Szczeciński oddział produkuje m.in. stacje do ładowania samochodów elektrycznych, stacje do ogrzewania postojowego oraz panele dystrybucyjne energii elektrycznej.
W ofercie firmy znajdują się ładowarki AC o mocy od 3,7 do 22 kVA, zarówno naścienne, wygodne w obsłudze stacje typu Homecharger, z których można korzystać np. w przydomowym garażu, jak i stacje LS-4, przeznaczone do użytku publicznego, opcjonalnie umożliwiające identyfikację klienta poprzez kartę RFID. Komunikacja z urządzeniem może odbywać się poprzez modem 3G lub internet przewodowy.
Garo jest też wyłącznym dystrybutorem szybkich ładowarek DC portugalskiej firmy Efacec. Model QC20 dysponuje mocą 20 kW i pozwala naładować akumulatory samochodu elektrycznego od 0 do 80% w mniej niż godzinę. Stacja jest wyposażona w wyjścia CHAdeMO, CCS Combo i pozwala na równoległe ładowanie dwóch EV prądem stałym i zmiennym.
Model QC45, dzięki mocy 50 kW, pozwala naładować akumulatory samochodu elektrycznego jeszcze szybciej: od 0 do 80% w czasie poniżej 30 minut. System jest bardzo łatwy w obsłudze. Po identyfikacji użytkownika (lub uwierzytelnieniu, jeżeli jest wymagane), wystarczy wybrać standard (CHAdeMO, CCS lub Typ-2) zgodny z własnym samochodem i podłączyć stację.
W ofercie szwedzkiej firmy znajduje się również stacja ładowania autobusów QCBus Charger o mocy DC od 40 do 150 kW, która zapewnia możliwość ładowania pojazdów elektrycznych kompatybilnych ze standardem CCS.
Dystrybuowane przez Garo modele LS-4, QC20, QC45 oraz QCBus Charger umożliwiają zarówno lokalny, jak i zdalny monitoring oraz kontrolę urządzeń, ułatwiając obsługę ich operatorom.
Szczeciński oddział Garo wyróżnia się nowoczesnością i organizacją w skandynawskim stylu. Ładowarki szwedzkiej firmy zdobywają coraz większą popularność wśród klientów. ORPA.PL jest przekonana, że obecność Garo na polskim rynku i ulokowanie w naszym kraju nowoczesnego, dynamicznie rozwijającego się zakładu produkcyjnego stanowi pozytywny impuls dla rozwoju elektromobilności nad Wisłą.
materiały własne, garo.com.pl