Polskie firmy wspierające elektromobilność są doceniane w Europie i na świecie. Wnoszą one istotny wkład w rozwój elektrycznej mobilności, biorąc tym samym udział w transformacji napędowej od której nie ma już odwrotu. Z tego względu postanowiliśmy zaprezentować niektóre z nich w cyklu „Made in Poland”. W pierwszym odcinku przedstawiamy firmę PRE Edward Biel zajmującą się produkcją rozdzielnic niskiego i średniego napięcia oraz stacji ładowania pojazdów elektrycznych.
Polska stanowi istotny punk na mapie Europy, pod kątem działań związanych z elektromobilnością. To właśnie tutaj powstają zakłady wytwarzające baterie, podzespoły, elektronikę czy infrastrukturę, która pomaga rozwijać ten innowatorski i jakże przyszłościowy sektor. W cyklu „Made in Poland” opisujemy wybrane firmy, które w znaczący sposób przyczyniają się do rozwoju sektora nie tylko samych pojazdów elektrycznych, ale też wspierają czynnie działania na rzecz poprawy infrastruktury m.in. ich zasilania. Tym razem skupimy się na firmie PRE Edward Biel, która zajmuje się produkcją rozdzielnic i szaf niskiego napięcia, przeznaczonych dla energetyki zawodowej, infrastruktury publicznej, budownictwa oraz przemysłu. W swoim portfolio posiadają również ładowarki prądu stałego i zmiennego dla samochodów elektrycznych.
Profil działalności
Swoją działalność firma PRE Edward Biel rozpoczęła w 1993 roku. To właśnie wtedy wystartowała produkcja szaf wnętrzowych oraz kablowych. Ponadto stworzyła również własne obudowy i kompletne szafy stacyjne kablowe. Znaczący sukces firma osiągnęła w 2011 roku, kiedy do oferty trafiły niespotykane do tej pory rozwiązania małogabarytowych i lekkich konstrukcji rozdzielnic RWT przeznaczonych do montażu w stacjach SN/nn. W kolejnych latach rozwój firmy postępował. W okresie 2012-2013 PRE Edward Biel wprowadził kilka nowych produktów, m. in. SON-R – szafy oświetlenia wyposażone w zdalny i energooszczędny system sterowania oświetleniem ulicznym, stacje słupowe SN/nn. Następnie pojawiły się nowe produkty, jak też rozszerzono zakres usług o projektowanie lakierowanie proszkowe, obróbki blach stalowych i aluminiowych oraz grawerowania laserowego. W portfolio posiada również rozwiązania dla elektromobilności.
– Firma PRE Edward Biel stale rozwija rozwiązania dla elektromobilności, w tym nowe produkty, takie jak stacje ładowania EVB e-wall montowane w ścianie (unikalne rozwiązanie) oraz stacje DC o mocy nawet do 350 kW. Ponadto jako firma z prawie 30 letnim doświadczeniem, zapewniamy naszym klientom, oprócz stacji ładowania, pozostałe elementy do budowy infrastruktury ładowania, tj. stacje transformatorowe, rozdzielnice zasilające. Naszą domeną jest również świadczenie usług projektowych, audytów, doradztwa oraz prac instalacyjnych zapewniając w ten sposób obsługę od A przez EV aż do Ź, czyli kompleksowo – Szymon Biel, dyrektor ds. rozwoju i marketingu
Rozwój jest najważniejszy
PRE Edward Biel zlokalizowana w podkrakowskich Piekarach jest firmą produkcyjną. Jak przystało na tego typu działalność, najważniejszym jej elementem jest rozwój. „Przy coraz większym zapotrzebowaniu rynku to duże wyzwanie. Stale zwiększamy ilość kadry odpowiedzialnej za produkcję, rozwój, obsługę posprzedażową wraz z zapleczem inżynieryjnym. Obecnie dział EVB liczy 30 osób na tle całej firmy to w dalszym ciągu mały odsetek” – dodał Biel
Odbiorcą produktów oferowanych przez PRE Edward Biel, są m.in. jednostki samorządowe, producenci i dystrybutorzy energii, zakłady przemysłowe, hurtownie elektryczne, firmy instalacyjne, firmy budowlane, projektanci oraz osoby prywatne.
Oferta skrojona na miarę
Portfolio produktowe firmy PRE Edward Biel jest dość szerokie. Posiadają w ofercie produkty z sektora energetycznego, przemysłowego, automatyki, budownictwa, infrastruktury, fotowoltaiki i systemów∑ hybrydowych, obudów czy drzwi. Wśród nich są choćby rozdzielnice niskiego i średniego napięcia, rozdzielnice metalowe w II klasie ochronności, stacje transformatorowe SN/NN, złącza kablowe SN, aparaturę średniego napięcia. W tym zestawieniu nie zabrakło również ładowarek dla pojazdów elektrycznych. EVB24 stanowią produkty zarówno do użytku domowego (indywidualnego) bądź publicznego (zbiorowego), o prądzie stałym lub zmiennym. Oferta jest skrojona na najróżniejsze potrzeby.
„Od początku produkcji kładliśmy nacisk na development nowych produktów. Co roku staramy się tworzyć nowe rozwiązania dla rynku elektromobilności, obecnie do nowości możemy zaliczyć: SHC – Smart Home Charge – układ do inteligentnego zarządzania mocą na obiektach dla stacji ładowania. EVB e-wall podtynkowe stacje ładowania do zastosowań domowych oraz publicznych” – komentuje Karolina Łukaszewska – koordynator EV.
Autonomiczny magazyn energii w perspektywie
Zgodnie z przekazanymi informacjami, PRE Edward Biel zakłada w latach 2021-2022 rozbudowę produkcji. W kolejnych latach planowane są prace and autonomicznym magazynem energii. Bez wątpienia tak zakrojone plany są istotne, gdyż w obecnych czasach, kiedy dostawcy energetyczni powoli nie chcą przyjmować prądu wytworzonego z np. fotowoltaiki, koniczne są rozwiązania w postaci magazynów energii. Byłoby to rozwiązanie idealne m.in. dla odbiorców prywatnych, którzy mogliby wytwarzać energię a następnie ją wykorzystywać np. do ładowania samochodów elektrycznych lub zasilania innych sprzętów czy nawet domu.
Elektromobilność ma przyszłość
Elektromobilność to sektor, który rozwija się w szybkim tempie. Infrastruktura jest jego kluczowym elementem. Jak oceniają eksperci z PRE Edward Biel, „sektor elektromobilności, na najbliższe lata, to jeden z najszybciej rozwijających się sektorów energetyki, który w pewien sposób rozwija się wykładniczo rok do roku”.
ORPA.PL