LOTOS poinformował, że jeden z dwóch punktów tankowania wodoru, które mają być uruchomione przez koncern do końca 2021 r., zostanie zainstalowany przy stacji paliw przy ulicy Łopuszańskiej w Warszawie. Kolejny będzie funkcjonować w Gdańsku. Oba stanowiska, razem z instalacją do oczyszczania i dystrybucji wodoru, tworzą projekt Pure H2, który w 20% będzie opłacany ze środków unijnych. Umowę na finansowanie inwestycji wartej 10 mln euro podpisano w grudniu podczas Szczytu Klimatycznego COP24 w Katowicach.
Jesienią LOTOS uruchomił sieć ładowania pojazdów elektrycznych na autostradach A1 i A2 między Warszawą a Trójmiastem. Na trasie tzw. Niebieskiego Szlaku udostępniono 12 stacji ładowania EV. Jedna z ładowarek znajduje się na wspomnianej wyżej stacji paliw zlokalizowanej przy ul. Łopuszańskiej 29 w Warszawie, 4 km od Lotniska Chopina. Koncern z Gdańska informuje, że to najnowocześniejsza stacja, jaką zarządza spółka LOTOS Paliwa.
W obiekcie wprowadzono m.in. rozwiązania zmniejszające obciążenie środowiska. Na budynku i wiacie znajdują się panele fotowoltaiczne, które latem mogą wyprodukować moc chwilową na poziomie ok. 17 kW. Taka instalacja pozwala na oszczędności w energii elektrycznej.
Kolejnym ekologicznym elementem są latarnie hybrydowe zasilane energią słoneczną i wiatrową. Jeśli przez kilka dni nie ma wystarczającego zasilania z odnawialnych źródeł energii, to automatycznie przełączą się na sieć elektryczną. Ponadto, na stacji działa system odzysku deszczówki, który pozwala zmniejszyć zużycie wody gospodarczej na stacji.
lotos.pl, materiały własne