Związek Pracodawców Prywatnych Energetyki, członek Konfederacji Lewiatan, ocenił, że projekt rozporządzenia ministra energii w sprawie szczegółowych zasad kształtowania i kalkulacji taryf oraz rozliczeń w obrocie energią elektryczną obarczony jest wadami prawnymi i budzi wątpliwości.
Resort energii w ubiegłym tygodniu przekazał do konsultacji projekt zamian rozporządzenia taryfowego, zakładającego wprowadzenie specjalnej niższej taryfy nocnej, która ma zachęcać odbiorców do stosowania zasilanych energią elektryczną źródeł ciepła oraz ładowania samochodów elektrycznych.
Jednocześnie, w ocenie konfederacji, proponowana konstrukcja zapisów rozporządzenia taryfowego może być sprzeczna z prawem energetycznym w zakresie zabronionego subsydiowania skrośnego.
Eksperci Lewiatana obawiają się ponadto, że wprowadzenie nowej grupy taryfowej spowoduje masową migrację klientów z istniejących grup taryfowych do nowej, nawet jeżeli odbiorca nie będzie miał ogrzewania elektrycznego, pompy ciepła albo samochodu elektrycznego. Analogicznie stanie się z innymi produktami, łączącymi np. sprzedaż energii elektrycznej z dodatkowymi usługami – klienci przejdą do tej grupy, gdyż jest ona znacznie poniżej kosztów zakupu energii na rynku i z tego powodu bezkonkurencyjna.
Poważne wątpliwości Konfederacji budzi także zachęcanie odbiorców do zwiększonego zużycia energii na potrzeby ogrzewania pomieszczeń w sytuacji, gdy budynek mieszkalny nie został poddany termomodernizacji i nie spełnia obecnie obowiązujących wymogów w zakresie izolacji termicznej.
Lewiatan zwraca uwagę, że na innych rynkach krajów UE, np. w Niemczech, funkcjonuje model, w którym dostarczanie energii elektrycznej dla celów ogrzewania odbywa się za pośrednictwem oddzielnego układu zasilającego, osobno opomiarowanego i wyłącznie w godzinach poza szczytem. Eksperci konfederacji podkreślają jednocześnie, że zmiana ogrzewania na elektryczne będzie wymagała rozbudowy przyłącza i modernizacji sieci wewnętrznej klienta.
cire.pl, materiały własne