Drugi kwartał 2021 roku i kolejny rekord sprzedażowy Tesli. W okresie od kwietnia do czerwca firma dostarczyła klientom 201 250 modeli swoich samochodów. Kalifornijska firma pobiła tym samy swój rekord z pierwszego kwartału br. kiedy sprzedała 184 800 swoich elektryków. W sumie w pierwszym półroczu 2021 do klientów dotarło 386 050 nowych modeli Tesli. W II kw. „lokomotywami sprzedaży” były podobnie jak w I kw. modele 3 i Y.
Do pobicia rekordów z ubiegłego kwartału wystarczyła Tesli sprzedaż wyłącznie Modeli 3/Y. Liczby mówią same za siebie: wyprodukowano ich w tym czasie 204 081, a do klientów dostarczono 199 360 nowych samochodów EV tego typu. W najświeższym raporcie za drugi kwartał Tesla publikuje także dane o modelach S/X, których wyprodukowaniu 2340 (do klientów dostarczonych zostało 1890 aut). Ponieważ odświeżony Model X nie został jeszcze wdrożony do sprzedaży, wymienione liczby są prawdopodobnie związane z Modelem S, którego pierwsze egzemplarze dotarły do klientów 11 czerwca (zadeklarowane 1890 sztuk zostało więc dostarczonych w ciągu 20 dni).
Warto zwrócić uwagę, że koncern tradycyjnie już w raporcie nie dzieli poszczególnych modeli, ale łączy dwie duże serie modeli S/X oraz dwie mniejsze v3 i Y.
3 i Y hitami sprzedażowymi
Te same modele 3 i Y były „odpowiedzialne” za poprzedni rekord dostaw w I kwartale 2021 r. (184 800 pojazdów). W ujęciu liczbowym Tesla dostarczyła od stycznia do marca 2021 r.: 182 780: Model 3 i Model Y oraz 2,020: Model S i Model X.
Tesla zamieściła także krótką informację dla inwestorów dotyczącą produkcji i dostaw. Koncern wyraził w niej zadowolenie z ciągłości sprzedaży oraz niezawodności łańcucha dostaw. „Nasze zespoły wykonały znakomitą pracę, poruszając się po globalnych wyzwaniach łańcucha dostaw i logistyki”.
Niedobór chipów daje się we znaki
Wydaje się, że Tesla nawiązuje do globalnego niedoboru chipów, który ma obecnie duży wpływ na przemysł motoryzacyjny. Warto pamiętać ponadto, że w ubiegłym miesiącu przedstawiciele Tesli potwierdzili, że zakładają wydatki na poziomie ponad 1 miliarda dolarów australijskich rocznie (773 miliony dolarów USD ) na surowce potrzebne do budowy akumulatorów do samochodów EV z Australii. Natomiast eksport niklu z Australii do USA ma osiągnąć pułap 4 miliardów dolarów rocznie (ponad 3 mld USD). Tesla obecnie sprowadza z Australii trzy czwarte litu i ponad jedną trzecią niklu.
Tesla poinformowała ponadto, że opublikuje swoje dane finansowe za drugi kwartał w późniejszym terminie. W pierwszym kwartale 2021 roku Tesla wygenerowała nadwyżkę w wysokości 438 mln USD (około 362 mln euro) i przychody w wysokości 10,389 mld dolarów (około 8,593 mld euro). Według przedstawicieli firmy, taki rezultat wynika głównie z niższych kosztów.
To siódmy z rzędu taki okres (kwartał), w którym firma utrzymuje rentowność.