Grupa Azoty i spółka Ursus podpisały list intencyjny o współpracy w zakresie opracowywania i wdrażania projektów dotyczących efektywnego rolnictwa oraz wykorzystania wodoru jako źródła energii dla ogniw paliwowych zasilających silniki elektryczne. Firmy połączą też siły w związku z propagowaniem i wdrażaniem działań edukacyjnych.
Jak zapowiedziano, przedmiotem przyszłej umowy będzie przygotowanie i realizacja wspólnych projektów badawczo-rozwojowych. Spółki zajmą się również propagowaniem i wdrażaniem działań edukacyjnych, których strategicznym celem jest wzrost konkurencyjności oraz innowacyjności działań obu stron, służących budowie nowoczesnej, polskiej gospodarki opartej na wiedzy.
Jak powiedział dr Grzegorz Kądzielawski, wiceprezes zarządu Grupy Azoty:
„Jesteśmy przekonani, że wymiana wiedzy, informacji i doświadczeń z Ursusem wzmocni obie firmy. Grupa Azoty otwarta jest na poszukiwanie innowacji w przemyśle i rolnictwie, bliską współpracę z ośrodkami naukowymi i startupami technologicznymi o wysokim potencjale. Dlatego chcemy rozpocząć działania zmierzające do upowszechnienia nowoczesnych technologii w ramach inteligentnego rolnictwa oraz innowacyjnych niskoemisyjnych praktyk rolniczych”.
Karol Zarajczyk, prezes Ursusa, dodał:
„W walce o polski rynek musimy rywalizować z wieloma światowymi koncernami posiadającymi silne zaplecze. Współpraca z Grupą Azoty umacnia nas i stwarza szansę na bardziej dynamiczny rozwój. Wierzę, że będzie to wieloobszarowa współpraca, z której płynąć będą obopólne korzyści”.
Wspólne działania mają polegać m.in. na kooperacji w obszarze wykorzystania alternatywnych źródeł energii, opartych o wodór dostarczany przez Grupę Azoty, który może stać napędem dla hybrydowych autobusów wodorowo-elektrycznych skonstruowanych przez spółkę Ursus.
cire.pl, materiały własne