Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad opracowała plan lokalizacji ogólnodostępnych stacji ładowania pojazdów elektrycznych oraz punktów tankowania wodoru i gazu ziemnego wzdłuż pozostających w jej zarządzie dróg sieci bazowej TEN-T. Ruszyły konsultacje w tym zakresie z operatorami systemów dystrybucyjnych i dzierżawcami MOP-ów. Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych (PSPA) przedstawia wskazane przez GDDKiA lokalizacje na infografice.
– Przy autostradach i drogach ekspresowych może powstać około 170 stacji. Podwoilibyśmy tym samym liczbę punktów działających obecnie na polskim rynku – mówi Maciej Mazur, dyrektor zarządzający Polskiego Stowarzyszenia Paliw Alternatywnych (PSPA), które na bieżąco monitoruje rozwój infrastruktury w Polsce.
GDDKiA wypełnia wynikające z Ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych zobowiązania. Budowa punktów ładowania przy drogach szybkiego ruchu ma wyeliminować jedną z głównych barier rozwoju elektromobilności. GDDKiA będzie zbierać opinie operatorów i dystrybutorów przez dwa miesiące.
– Od wyników konsultacji, zwłaszcza w zakresie możliwości posadowienia stacji oraz oceny technicznych i ekonomicznych warunków przyłączenia zależy, jak docelowa mapa będzie wyglądać. PSPA także przekaże GDDKiA opinię na temat przedstawionego planu — mówi Maciej Mazur.
materiały własne