Producent Solarisów poinformował, że 24 pojazdy Urbino 12 electric trafią do stolicy Katalonii do końca 2022 roku. Dołączą one do 19 sztuk przegubowych Urbino 18 electric, z których korzystają już mieszkańcy Barcelony. Wartość kontraktu podpisanego z operatorem transportu publicznego TMB na mocy wygranego przetargu, wynosi ponad 12 mln euro.
Solaris Urbino electric to ciche, całkowicie bezemisyjne, pojazdy które jak podkreśla producent gwarantują niskie koszty eksploatacji. Ich operacyjność może wynosić nawet 24 godziny na dobę. W połączeniu z niską emisją hałasu i drgań są szczególnie pożądane w centrach dużych miast. Mieszkańcy Barcelony mogli się o tym przekonać za sprawą 19 sztuk przegubowych Urbino 18 electric, które do tej pory zasiliły flotę transportu miejskiego. Teraz do tej rodziny dołączą 24 modele standardowej długości – Urbino 12 electric.
Pojazdy, które trafią do stolicy Katalonii, będą zasilane bateriami Solaris High Energy o łącznej pojemności ponad 400 kWh. Ich ładowanie będzie się odbywało zarówno poprzez pantografy, jak i złącza typu plug in. Za napęd autobusów odpowiedzialny będzie elektryczny silnik centralny.
Kolejny rozdział współpracy
– ….Stolica Katalonii to kolejne europejskie miasto, które aktywnie realizuje ideę równoważonego rozwoju i jesteśmy dumni, że pojazdy Solarisa mogą być częścią tego procesu – podkreślił m.in. Petros Spinaris, Członek Zarządu Solaris Bus & Coach odpowiedzialny za Sprzedaż, Marketing i Customer Service.
Autobusy Solarisa po raz pierwszy pojawiły się we flocie TMB w Barcelonie w 2015 roku. Wszystkie zamówione przez przewoźnika modele to pojazdy z napędami hybrydowymi i elektrycznymi. Ostatnim zrealizowanym zamówieniem dla klienta była dostawa 14 Urbino 18 electric w 2020 i 2021 roku.
Solaris (właścicielem firmy jest hiszpańska Grupa CAF – przyp. red. ) jest europejskim liderem w sprzedaży i produkcji autobusów nisko- i zeroemisyjnych. Na ulicach europejskich państw pojawiło się do tej pory blisko 3000 pojazdów bezemisyjnych marki Solaris, w tym ponad 1000 autobusów bateryjnych.
Źródło: na podstawie Solaris, własne