Brytyjska spółka OVO Energy zaprezentowała VCharge – pierwszą na świecie domową ładowarkę naścienną do samochodów elektrycznych, która obsługuje technologię Vehicle-to-Grid (V2G).
V2G pozwala na dwukierunkowy przepływ energii pomiędzy samochodem elektrycznym a siecią elektroenergetyczną. Umożliwia tym samym pełną integrację EV z siecią.
Dzięki V2G, pojazdy podłączone do sieci są w stanie zarówno pobierać, jak i wysyłać zmagazynowaną w nich energię elektryczną. Technologia sprawia, że samochody mogą pełnić funkcję mobilnych baterii, przyczyniając się jednocześnie do poprawy stabilności i zmniejszenia obciążenia sieci energetycznej. V2G m.in. umożliwia właścicielom EV ładowanie swoich pojazdów poza godzinami szczytu energetycznego przy wykorzystaniu niższej taryfy, a następnie zużywanie energii zgromadzonej w bateriach na potrzeby gospodarstwa domowego w okresie obowiązywania wyższej taryfy albo odsprzedaż energii z powrotem do sieci.
Rząd Wielkiej Brytanii zapowiedział niedawno, że zamierza przeznaczyć niemal 30 mln funtów na wsparcie projektów związanych z V2G.
Ładowarka OVO Energy dysponuje mocą 6 kW. Urządzenie zostało zaprojektowane i będzie produkowane na terenie Wielkiej Brytanii. Jak informuje producent, nowy Wallbox pozwoli na obniżenie rachunków za prąd, które płacą użytkownicy samochodów elektrycznych, ustabilizowanie sieci w godzinach szczytu, jak również zwiększenie udziału energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych.
Dzięki systemowi inteligentnego zarządzania, urządzenie pozwoli na odsprzedaż energii z powrotem do sieci oraz ładowanie samochodów elektrycznych w okresach obowiązywania niskiej taryfy lub zwiększonej dostępności energii z OZE.
Według OVO, VCharge to pierwsza, obsługująca technologią V2G domowa ładowarka do EV na świecie, która będzie produkowana i dystrybuowana na skalę masową. Początkowo, w ramach zaplanowanej na dwa lata fazy testowej, urządzenie trafi do 1 000 użytkowników elektrycznych Nissanów LEAFów. VCharge jest kompatybilna również z dostawczym modelem e-NV200.
ovoenergy.com, materiały własne