Spółka z Niderlandów opublikowała właśnie raport za 2021 r. Firma pochwaliła się, że jej wzrost przychodów związanych z ładowaniem wyniósł aż 98%. W ubiegłym roku osiągnęła w sumie milion ładowań, co obrazuje ja szybko rozwija się rynek. Fasted poinformował ponadto, że pozyskał kapitał o wartości 150 mln euro. Firma swoje stacje ładowania ma już w sześciu europejskich krajach.
Firma zajmująca się szybkim ładowaniem, pomimo kłopotów związanych z pandemią przyspieszyła swój rozwój w 2021 r. Przychody wzrosły o 98% do 12,4 mln euro. Tym samym dystrybutor poczynił znaczne postępy w realizacji swojej misji: przyspieszenia przejścia na zrównoważoną mobilność. Fastned wciąż inwestuje w budowę coraz większych stacji szybkiego ładowania. Firma przyspieszyła także proces pozyskiwania nowych lokalizacji.
Ambitne plany UE i ACEA
Według dostępnych analiz i założeń rynek w najbliższych latach musi znaczenie przyśpieszyć. W Parlamencie Europejskim trwają właśnie prace nad nowym rozporządzeniem dotyczącym infrastruktury paliw alternatywnych (AFIR). Ambitny UE plan zakładał 1 mln nowych punktów do 2025 r. To jednak może być za mało. ACEA (Europejskie Stowarzyszenie Producentów Samochodów (ACEA) przedstawiła właśnie najnowszą analizę dotyczącą branży e mobilności. Według niej w UE do 2030 roku potrzebne będzie aż 6,8 mln publicznych punktów ładowania.
Jedną z firm mocno działającą na rynku jest Fastned, który zebrał 150 mln euro kapitału w pierwszym kwartale 2021 r. Pieniądze umożliwiły spółce znaczne przyspieszenie budowy sieci nowych stacji. W efekcie firma złożyła m. in. w ubiegłym roku ponad 100 wniosków przetargowych na „perspektywiczne lokalizacje”.
Gotowi na miliony
– Pomimo wpływu pandemii i niedawnych wahań na rynkach energii, nasza działalność szybko się rozwija i wracamy na naszą ścieżkę wzrostu. W ubiegłym roku dużo zainwestowaliśmy w rozbudowę naszej sieci, znacząco przyczyniając się do rozwoju ogólnoeuropejskiej infrastruktury szybkiego ładowania. Nasze istniejące stacje, zwłaszcza w regionach o wysokim wykorzystaniu pojazdów elektrycznych zaczynają generować przepływy pieniężne. Osiągnęliśmy rekord miliona sesji ładowania w 2021 r. Przyspieszając rozwój naszej sieci, będziemy gotowi na miliony nowych pojazdów elektrycznych, które pojawią się na drogach w nadchodzących latach – powiedział Michiel Langezaal, dyrektor generalny Fastned
Fastned w 2021 r. zbudował i otworzył 57 nowych dużych i skalowalnych stacji szybkiego ładowania, (w tym doposażając 13 lokalizacji przejętych od MisterGreen w 2020 r). Do końca 2021 r. w sieci Fastned działało łącznie 188 stacji (z czego ponad 130 w Niderlandach), o 44% więcej niż rok wcześniej. Firma dodatkowo zwiększyła pojemność sieci poprzez dodanie nowych i szybszych ładowarek na istniejących stacjach. Aby dostosować się do rosnącej liczby pojazdów elektrycznych na drogach, Fastned kontynuował inwestycje w modernizację istniejącej sieci, zwiększając całkowitą liczbę ładowarek do 759 do końca 2021 r. z 456 w 2020 r. Dzięki temu liczba ładowarek wyniosła średnio 4,0 na stację (2020: 3,5).
Inwestycje na aktywnych rynkach
W ubiegłym roku Fastned rozpoczął budowę stacji we Francji – jej szóstym kraju. Obecnie posiada osiem stacji działających na głównych francuskich drogach płatnych. Pomimo pandemii rynek pojazdów elektrycznych z zasilaniem akumulatorowym (BEV) w ubiegłym roku nadal błyskawicznie się rozwijał, a sprzedaż osiągnęła rekordowy poziom w całej Europie. Liczba sprzedanych nowych pojazdów typu BEV gwałtownie wzrosła, zwłaszcza na rynkach, na których Fastned jest najbardziej aktywny.
Na przykład w Niderlandach liczba pojazdów typu BEV na drogach osiągnęła 244 000, a sprzedaż BEV stanowiła 20% całkowitej sprzedaży nowych samochodów drugi rok z rzędu. W Niemczech liczba pojazdów typu BEV wzrosła do 618 000, a penetracja sprzedaży wyniosła 14%. Aby przygotować się na spodziewany silny wzrost liczby pojazdów typu BEV na drogach i zaoferować kierowcom pojazdów elektrycznych wiele możliwości ładowania swoich samochodów, kluczowymi priorytetami pozostają przyspieszenie modernizacji stacji i dalszy rozwój sieci.
Źródło: na podstawie fastnedcharging.com, własne