Orlen poinformował o powołaniu największego w Polsce korporacyjnego Venture Capital (VC), który w ciągu 10 lat zainwestuje ok. 100 milionów euro (ok. 500 mln zł) w spółki technologiczne oferujące przełomowe innowacyjne rozwiązania. W obszarze zainteresowania inwestycyjnego nowopowstałego funduszu jest m.in. nowa mobilność.
– Fundusz VC to kolejny ważny etap rozwoju biznesu w obszarze innowacyjnych technologii, niezbędnych dla funkcjonowania Grupy Orlen w kolejnych latach. Wcześniej zbudowaliśmy w Płocku jedno z najnowocześniejszych w Europie Centrów Badawczo-Rozwojowych a także uruchomiliśmy własny Program akceleracyjny Orlen Skylight. Dynamiczny rozwój nowych technologii, w szczególności tych z obszaru energetyki, to nie tylko przyszłość biznesowa PKN ORLEN, ale także realne wzmocnienie bezpieczeństwa, zarówno Polski, jaki i całego regionu. Własny fundusz Venture Capital będzie nawiązywał współpracę z firmami technologicznymi oraz poszukiwał nowatorskich rozwiązań, wspierających budowę nowoczesnego, zeroemisyjnego i stabilnego biznesowo koncernu multienergetycznego – powiedział Daniel Obajtek, Prezes Zarządu PKN Orlen.
Orlen VC ma zainwestować w ciągu 10 lat ok. 100 mln euro. Firma dołącza tym samym do globalnych liderów przemysłowych w sektorach oil & gas, chemicznym i energetycznym, które posiadają fundusze CVC, jak np. Shell Technology Ventures, BP Ventures, Chevron Technology Ventures, Equinor, Saudi Aramco, z budżetami inwestycyjnymi zaczynającymi się od ok. 150 mln euro.
Inwestycja pośrednia
Orlen VC w ramach tzw. inwestycji pośrednich został partnerem Emerald Technology Ventures’ Industrial Fund, inwestując 10 mln euro. (ok. 47 mln złotych). Fundusz Emerald to światowy lider w zakresie prowadzenia inwestycji VC w obszarze innowacyjnych przełomowych technologii. Poza Orlen VC do grona strategicznych partnerów inwestycyjnych funduszu należy dzisiaj 30 dużych międzynarodowych przedsiębiorstw z sektora chemicznego, petrochemicznego czy energetycznego, tym m.in. Chevron, ABB, Michelin, SABIC, Suncor Energy.
Obszary zainteresowania
W obszarze zainteresowania inwestycyjnego Orlen VC znajdują się takie branże, jak: petrochemia, energetyka (transformacja, efektywność, digitalizacja, OZE, magazynowanie), gospodarka o obiegu zamkniętym (recycling, gospodarowanie odpadami), nowoczesny detal (automatyzacja procesów zakupowych i digitalizacja sprzedaży i logistyki), biopaliwa drugiej generacji, nowoczesne materiały, nowa mobilność, cyfryzacja (software, IOT), cyberbezpieczeństwo oraz przemysł 4.0.
Akceleracyjny program
Orlen VC, to jeden z elementów ekosystemu innowacji firmy. Składa się na niego m.in. uruchomiony w ubiegłym roku Orlen Skylight, który jest pierwszym w Polsce korporacyjnym programem akceleracyjnym dla startupów technologicznych o międzynarodowym zasięgu. Jest skierowany do młodych innowacyjnych spółek z całego świata, posiadających gotowe produkty i usługi. W ramach programu odbyły się dotąd trzy rundy akceleracyjne, w których wpłynęło ponad 220 zgłoszeń odpowiadających na prawie 60 wyzwań biznesowych i technologicznych. W wyniku analizy zaproponowanych rozwiązań, paliwowa spółka zdecydowała się na współpracę z 11 startupami. Aktualnie koncern jest na etapie realizacji kilku wdrożeń pilotażowych.
Pilotaż pirolizy i reformingu
Rozwój innowacyjności wspiera także otwarte w maju 2021 roku Centrum Badawczo-Rozwojowe (CBR) w Płocku. Umożliwia ono rozwój i wdrażanie własnych technologii. W CBR przeprowadzane są testy usprawniające procesy technologiczne, udoskonalające produkty i optymalizujące koszty. W CBR stanęła już pierwsza z pięciu planowanych instalacji pilotażowych odzwierciedlających procesy rafineryjno-petrochemiczne w ramach pracowni instalacji pilotowych. Jeszcze tym roku w Centrum staną również instalacje pilotażowe hydroodsiarczania olejów napędowych, reformingu oraz pirolizy.
Źródło: na podstawie PKN Orlen