Toyota poinformowała o podpisaniu z ENEOS Corporation umowy na budowę infrastruktury zasilania Woven City w zielony, generowany bezemisyjnie wodór. W okolicy prototypowego miasta przyszłości, które Toyota buduje u podnóży góry Fuji, powstanie stacja tankowania, na której wodór będzie produkowany na miejscu przy użyciu elektrolizy wody i energii odnawialnej. W projekt zaangażowany jest należący do Toyoty koncern technologiczno-inwestycyjny Woven Planet Holdings.
Elektroliza z odnawialną energią
W ramach współpracy Toyoty i japońskiego producenta energii ENEOS, w okolicy Woven City powstanie ośrodek produkcji i magazynowania oraz tankowania wodoru. Na terenie obiektu wodór będzie produkowany bez emisji CO2 w procesie elektrolizy wody, przy użyciu energii odnawialnej. Poziom produkcji będzie dostosowany do potrzeb energetycznych prototypowego miasta oraz do zapotrzebowania na paliwo samochodów osobowych i ciężarowych z Woven City i okolic.
Stacja posłuży do tankowania wodorowych samochodów osobowych i użytkowych oraz do zasilania w wodór Woven City. Toyota i ENEOS opracują także wydajny system zarządzania popytem i podażą tego gazu. Stacja wodorowa ENEOS zostanie uruchomiona przez oddaniem do użytku Woven City, zaplanowanym na 2024 lub 2025 rok.
Wodór będzie dostarczany ze stacji ENEOS do Woven City za pomocą rurociągu. Toyota zainstaluje na terenie miasta stacjonarny generator oparty na ogniwach paliwowych, który będzie produkował prąd do zasilania całego osiedla. Generator z ogniwami paliwowymi zostanie zainstalowany także na stacji wodorowej, na wypadek przerw w dostawach prądu. Do obsługi logistycznej Woven City posłużą samochody i ciężarówki z napędem wodorowym. Toyota i ENEOS planują ponadto budowę w na terenie miasta hubu technologicznego, gdzie wspólnie będą prowadzić badania nad metodami produkcji wodoru.
Miejsce testowania technologii
Woven City to prototypowe miasto budowane przez Toyotę w mieście Susono, w prefekturze Shizuoka, które będzie służyło jako miejsce testowania nowych technologii w zamieszkałym środowisku miejskim. Jego celem jest wypracowanie optymalnego modelu mobilności ludzi, towarów i informacji, opartego na czystej energii i neutralności klimatycznej oraz robotyce i technologiach cyfrowych. W tym samym miejscu spotkają się rodziny prowadzące codzienne życie oraz naukowcy realizujący badania nad nowymi koncepcjami mobilności i innymi technologiami. Miasto powstanie jako gotowy, dopracowany kompleks, ale jednocześnie Toyota będzie je nieustannie rozwijać i udoskonalać zgodnie z zasadą Kaizen.
Źródło: na podstawie Toyota