Miesiąc po uruchomieniu pierwszych w Polsce szybkich ładowarek, Shell i IONITY poszerzają sieć o dwie nowe lokalizacje. Do funkcjonujących od połowy października punktów MOP Olsze Wschód oraz Olsze Zachód dołączyła stacja Shell w Świecku przy drodze krajowej nr 29/autostradzie A2 oraz stacja Shell w Kaszewach Kościelnych przy drodze krajowej 92/autostradzie A1. Każda z nich o maksymalnej mocy 350kW będzie oferowała co najmniej 2 punkty ładowania i będzie mogła być rozbudowana o kolejne. Łącznie w Polsce funkcjonuje obecnie 8 szybkich ładowarek Shell-IONITY na 4 stacjach. Docelowo będzie ich co najmniej 10.
Rynek rośnie
Obecnie po polskich drogach jeździ około 30 tysięcy samochodów elektrycznych (według Licznika Elektromonilności PSPA i PZPM do końca października br. było zarejestrowanych ogółem 33 143 samochodów BEV i PHEV – przyp. red.). Kierowcy jak podaje wspomniany Licznik do dyspozycji mają ponad 3 300 punktów ładowania (stan na koniec października br.). Dalszy rozwój sieci będzie wiązał się ze wzrostem zatrudnienia. Raport „Jak elektromobilność zmieni rynek pracy w Polsce. Zielone sektory przyszłości”, przygotowany przez Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych oraz Boston Consulting Group, wskazuje, że liczba miejsc pracy w związku z transformacją branży motoryzacyjnej może się w Polsce zwiększyć o 6 tysięcy do 2030 roku.
Niskoemisyjna strategia
– Cieszymy się, że w szybkim tempie możemy realizować pionierski projekt, zainaugurowany w październiku we współpracy z IONITY i naszymi partnerami. Dalszy rozwój infrastruktury punktów ładowania jest naszym celem i priorytetem. Każda kolejna szybka ładowarka jest powodem do radości dla nas i kierowców samochodów elektrycznych, których w Polsce jest coraz więcej. To działanie wpisuje się w naszą strategię niskoemisyjności. Zgodnie z jej założeniami do 2050 roku chcemy obniżyć ślad węglowy netto produktów energetycznych Shell o 65 proc., przyczyniając się w ten sposób do poprawy stanu powietrza w miastach – powiedziała Monika Kielak-Łokietek, dyrektorka działu stacji paliw i rozwoju sieci detalicznej w Shell Polska.
W 2020 roku, pomimo pandemii, nad Wisłą zarejestrowano 9 879 samochodów z napędem elektrycznym. W ujęciu rok do roku oznacza to wzrost o 140 proc. Obecnie Shell dysponuje 60 tysiącami punktów ładowania o standardowej mocy na całym świecie. Celem firmy jest, by do 2025 roku było ich 500 tysięcy.
Źródło: na podstawie Shell, IONITY, własne