Podczas trwającego 6 tygodni i obejmującego 6 miast w Polsce (Kraków, Katowice, Wrocław, Poznań, Gdańsk i Warszawę) projektu Electric Roadshow przedstawiciele samorządów i mieszkańcy tych miast mieli okazję zdobyć najnowszą wiedzę na temat elektromobilności oraz lepiej poznać samochody elektryczne i hybrydowe. Electric Roadshow zorganizowany został przez Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych (PSPA) we współpracy z Renault Polska.
Floty skorzystają na transformacji
Uczestnicy konferencji zorganizowanych w 6 miastach przez Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych mieli okazję dowiedzieć się, w jaki sposób wdrażać elektromobilność w samorządach, oraz odbyć jazdy testowe samochodami elektrycznymi i hybrydowymi Renault i Dacia. Na spotkaniach prezentowane były wyniki projektu ELAB, przeprowadzonego przez PSPA wraz z Renault oraz innymi partnerami na przełomie 2020 i 2021 roku, wskazujące między innymi na niższe koszty posiadania pojazdów elektrycznych w stosunku do ich odpowiedników z napędem spalinowym. Omówione zostały również potencjalne skutki elektryfikacji floty mające wpływ na zdrowie mieszkańców miast oraz na środowisko naturalne. Dzięki zamianie samochodów z silnikiem spalinowym na te z napędem elektrycznym można zredukować ilość szkodliwych związków chemicznych w powietrzu oraz ograniczyć smog i hałas, ponieważ transport drogowy jest odpowiedzialny lokalnie za nawet 60% emisji tych zanieczyszczeń. To ważne w kontekście tego, że emisja zanieczyszczeń z różnych źródeł, smog i hałas stanowią poważne środowiskowe zagrożenie zdrowia.
W konferencjach Electric Roadshow wzięli udział pracownicy pionów administracyjnych w poszczególnych miastach i jednostkach samorządu terytorialnego odpowiedzialnych za politykę transportową. W tych wydarzeniach uczestniczyło łącznie ok. 200 przedstawicieli administracji lokalnej.
Źródło wiedzy o elektryfikacji
Uczestnicy wskazywali na fakt, że dopiero podczas takich spotkań mieli okazję zdobyć gruntowną wiedzę z zakresu budowy i eksploatacji pojazdów z napędem elektrycznym, a także ustawowych obowiązków samorządów dotyczących rozbudowy stacji ładowania i elektryfikacji flot.
Każdy piątek w ramach cyklu był przeznaczony dla pracowników Jednostek Samorządu Terytorialnego i przedstawicieli firm pracujących na rzecz administracji lokalnej. W soboty odbywały się wydarzenia otwarte dla publiczności. Uczestnicy mogli zapoznać się z informacjami na temat elektromobilności oraz ofertą Renault i Dacii, a także wziąć udział w jazdach testowych samochodami elektrycznymi i hybrydowymi tych marek organizowanych przez koncesjonerów: Renault Autospektrum, Renault Anndora, Renault Auto Zięba, Renault Pietrzak, Renault Nawrot, Renault Karlik, Renault Pieluszyńska, Renault Zdunek i salon RRG Warszawa Puławska.
Źródło: na podstawie Renault Polska