Rosyjski rząd zaprezentował szeroki program mający na celu zwiększenie wykorzystania pojazdów elektrycznych (EV) w kraju. Oczekuje się, że ambitny plan w zdecydowany sposób zwiększy udział pojazdów elektrycznych w mniej niż dekadę. Zgodnie z planem, udział pojazdów elektrycznych ma stanowić co najmniej 10% rosyjskiego rynku lekkich pojazdów do 2030 r.
Szacowany koszt programu podobno oscyluje wokół 7,9 miliarda dolarów, a prywatne inwestycje mają wynieść 6,7 miliarda dolarów. Większość funduszy zostanie prawdopodobnie wydana na rozwój infrastruktury ładowania, a część pieniędzy zostanie przeznaczona na rozwój alternatywnych technologii EV i wodorowych ogniw paliwowych.
Skok w elektromobilność
Konsumenci prawdopodobnie otrzymaliby dotację w wysokości do 25% na pojazdy elektryczne kosztujące 30 000 USD lub mniej.
Przewiduje się, że liczba pojazdów elektrycznych wyniesie 730 000 sztuk w ciągu ośmiu lat do 2030 r., a początkowy cel około 25 000 ma zostać osiągnięty do końca 2024 r. Obecna liczba pojazdów elektrycznych w kraju szacowana jest na około 11 000, co obejmuje głównie autobusy używane do transportu publicznego w Moskwie i innych miastach.
Zgodnie z planem, oczekuje się, że udział pojazdów elektrycznych będzie stanowił co najmniej 10% krajowego rynku lekkich pojazdów do 2030 r..
W programie podkreśla się, że wystarczająca infrastruktura ładowania będzie wymagała co najmniej jednej stacji na każde 10 samochodów elektrycznych. Tym samym pomyślna realizacja planu będzie wiązała się z budową blisko 73 000 stacji ładowania do końca dekady.
Według Denisa Paka, dyrektora Departamentu Przemysłu Motoryzacyjnego i Inżynierii Kolejowej w rosyjskim Ministerstwie Przemysłu i Handlu, Moskwa negocjuje umowy z zagranicznymi producentami, którzy obecnie nie produkują samochodów w Rosji, aby produkować i sprzedawać pojazdy elektryczne w tym kraju.
Bezpłatnie po drogach
Rząd rozważa również niskooprocentowane pożyczki zarówno dla globalnych, jak i krajowych producentów niskoemisyjnego transportu i planuje zezwolić na poruszanie się pojazdów elektrycznych na płatnych drogach za darmo.
„Najważniejszym obszarem prac jest wsparcie produkcji pojazdów elektrycznych i pobudzenie popytu na nie. Przykładowo takie pojazdy zostaną włączone do preferencyjnych programów pożyczkowych i leasingowych, a od przyszłego roku planowane jest uruchomienie eksperymentu dotyczącego swobodnego przejazdu pojazdów elektrycznych po płatnych drogach” – czytamy w oświadczeniu.
Źródło: na podstawie RT