Władze Amsterdamu porozumiały się z firmą TotalEnergies w sprawie rozbudowy swojej publicznej sieci ładowania pojazdów elektrycznych (EV). W ramach umowy TotalEnergies rozszerzy obecną sieć Amsterdamu o 1100 ładowarek, czyli 2200 nowych punktów ładowania pojazdów elektrycznych, które zostaną zainstalowane do jesieni 2022 roku. W 2030 transport gminny w stolicy Niderlandów ma być całkowicie bezemisyjny.
Instalacja 1100 nowych ładowarek” z których każda wyposażona jest w dwa punkty ładowania, przyspieszy realizację planu działań na rzecz czystego powietrza gminy Amsterdam. Celem miejscowych władz jest osiągnięcie całkowicie bezemisyjnego transportu do 2030 roku. Jednym z głównych wyzwań prowadzących do niego jest zapewnienie wystarczającej liczby punktów ładowania, która ma być odpowiedzią na silny wzrost liczby pojazdów elektrycznych na ulicach aglomeracji.
Obciążenie monitorowane na bieżąco
W Amsterdamie obciążenie obecnej sieci ładowania jest monitorowane na bieżąco. Ma to pomóc w określeniu optymalnych lokalizacji dla nowych punktów ładowania. Gdy zapotrzebowanie na ładowanie w obecnej sieci wzrośnie, ładowarki będą „dodawane na bieżąco”. Jak zapewnia TotalEnergies dzięki temu zawsze dostępna będzie wystarczająca liczba punktów ładowania.
Co niemniej istotne rozbudowa sieci ładowania będzie częściowo oparta na spostrzeżeniach i sugestiach kierowców poruszających się elektrykami po mieście.
Usługa dostosowana do oczekiwań
– Instalując 2200 nowych punktów ładowania w mieście, robimy kolejny ważny krok w kierunku czystszego powietrza dla wszystkich mieszkańców Amsterdamu. Razem z TotalEnergies będziemy kontynuować prace nad rozwojem sieci ładowania, która jest niezbędna do przejścia na transport elektryczny – powiedział Egbert de Vries zastępca burmistrza gminy Amsterdam odpowiedzialny za ruch drogowy, transport, jakość wody i powietrza w mieście.
– Partnerstwo z miastem Amsterdam jasno uwypukla ambicje TotalEnergies dotyczące przyspieszenia naszej transformacji w spółkę energetyczną. Cieszymy się, że gmina obdarzyła właśnie nas zaufaniem. Z naszej strony możemy obiecać, że dostarczymy w 100 % odnawialną usługę ładowania elektrycznego dostosowaną do oczekiwań mieszkańców – podkreślił Alexis Vovk, prezes ds. marketingu i usług w TotalEnergies.
Cel: 150 000 punktów ładowania do 2025 roku
TotalEnergies jest już największym operatorem ładowania pojazdów elektrycznych w Regionie Metropolitalnym Amsterdamu (MRA-Electric), który obejmuje trzy prowincje Noord-Holland, Flevoland i Utrecht, z ponad 6500 czynnymi punktami ładowania. TotalEnergies jest również aktywna w obsłudze infrastruktury ładowania w głównych stolicach europejskich i aglomeracjach miejskich: Londynie (Source London), Paryżu (Bélib’) i Regionie Stołecznym Brukseli w Belgii, a także w Niemczech.
Firma chciałaby do 2025 r. obsługiwać ponad 150 000 punktów ładowania pojazdów elektrycznych w całej Europie.
Źródło: totalenergies.com