Kanadyjski producent elektrycznych pojazdów użytkowych Lion Electric wybrał miasto Joliet w stanie Illinois na lokalizację swojego zakładu produkcyjnego w USA. Zakład ma mieć zdolność produkcyjną sięgającą 20 000 pojazdów rocznie. Nie ma jeszcze fabryki a są już pierwsze zamówienia. Kanadyjczycy poinformowali, że Amazon planuje do 2025 r. kupić do 2,5 tys. w pełni elektrycznych ciężarówek Lion 6 i Lion 8.
Amerykańska fabryka Lion Electric będzie mogła produkować rocznie do 20 000 autobusów i ciężarówek z napędem akumulatorowym. W zakładzie zatrudnienie znajdzie 745 osób. Jak zapowiadają przedstawiciele Lion Electric, pierwsze pojazdy zjadą z linii produkcyjnej w nowej fabryce w drugiej połowie 2022 roku.
Odpowiedź na amerykańskie inwestycje
Otwarcie fabryki w USA to odpowiedź Lion Electric na rosnące zapotrzebowanie na bezemisyjne pojazdy w USA. Zarówno prezydent Joe Biden, rząd jak i poszczególne stany ogłosiły szeroko zakrojony program elektryfikacji kraju. Amerykański rząd chce m. in. zwiększyć liczbę bezemisyjnych ciężkich ciężarówek, a także zelektryfikować dużą część floty autobusów szkolnych. Amerykański plan modernizacji krajowej infrastruktury transportowej – American Jobs Plan, przewiduje przeznaczenie aż 174 miliardy dolarów na dziedziny związane z pojazdami elektrycznymi.
Co ciekawe, choć fabryka dopiero powstanie Lion Electric poinformował, że m. in. firma Amazon planuje kupić od kanadyjskiego producenta do 2500 w pełni elektrycznych ciężarówek Lion 6 i Lion 8 do 2025 r.
70 mln USD w ciągu trzech lat
Rozpoczęcie budowy nowej fabryki planowane jest na drugą połowę tego roku. Pierwsze pojazdy powinny zjechać z linii produkcyjnej w drugiej połowie 2022 r. Zgodnie z umową z rządem stanowym Illinois, Lion Electric zobowiązał się do zainwestowania w fabrykę i potrzebną infrastrukturę co najmniej 70 milionów dolarów w ciągu trzech lat.
– Lion jest liderem w dziedzinie produkcji elektrycznych autobusów szkolnych. Zawsze z chęcią współpracowaliśmy z partnerami na rynku amerykańskim. Budowa nowej fabryki w USA pozwoli nam zwiększyć naszą ogólną zdolność produkcyjną elektrycznych ciężarówek i autobusów, ale także pokazać nasze zaangażowanie amerykańskim klientom, tworząc w USA nowe miejsca pracy, jako podstawę zielonej gospodarki – powiedział Marc Bedard, dyrektor generalny i założyciel Lion.
Gubernator zadowolony z zielonej współpracy
– Historyczna inwestycja Lion, przeniesienie największego zakładu produkcyjnego do Illinois to nie tylko korzyść dla naszych społeczności, ale także duży krok naprzód w naszej pracy nad rozwojem czystych alternatywne źródła energii i miejsca pracy, które zapewniają naszym społecznościom – powiedział gubernator stanu Illinois J. B. Pritzker.
Głównym filarem „BUILD Green Act” w USA ma być elektryfikacja samochodów, autobusów oraz pociągów plus stworzenie infrastruktury ładowania (wydatki na to mają sięgnąć blisko 150 mld dolarów).
Źródło: thelionelectric.com, własne