Firma Foosung Poland sp. z o.o., należąca do południowokoreańskiej grupy Foosung, zainwestuje blisko 400 milionów w Kędzierzynie-Koźlu. W mieście powstanie zakład produkcyjno-usługowy nieorganicznych związków fluorowych wykorzystywanych jako komponent do produkcji baterii akumulatorowych.
Jak informuje oficjalny portal miasta Kędzierzyn-Koźle, to pierwszy w Europie projekt, który zakłada produkcję LIPF6, czyli heksafluorofosforanu litu – kluczowego składnika elektrolitu w akumulatorach litowo-jonowych do samochodów elektrycznych. Firma do końca 2020 roku planuje zatrudnić 80, a w 2022 roku 150 pracowników.
Sabina Nowosielska, prezydent miasta Kędzierzyn-Koźle, powiedziała:
„Bardzo się cieszę, że inwestor wybrał nasze tereny inwestycyjne, tym bardziej, że rywalizowaliśmy z innymi destynacjami w Polsce i Europie. To inwestycja o dużym znaczeniu nie tylko dla miasta, ale całego regionu. Właśnie w Kędzierzynie-Koźlu, gdzie bije serce polskiego przemysłu chemicznego, firma Foosung dołączy do grona znamienitych marek polskich firm i wzmocni nasz kapitał gospodarczy, poszerzając jednocześnie platformę międzynarodowych kontaktów biznesowych. Liczę, że oferta pracy, która zostanie skierowana również do naszych mieszkańców, pozwoli wielu osobom na realizację planów zawodowych i wykorzystanie posiadanych kompetencji. Życzymy inwestorowi realizacji założonych planów i mamy nadzieję, że już wkrótce będziemy mogli cieszyć się wbiciem pierwszej łopaty”.
„Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii jako cel stawia sobie wzrost innowacyjności i konkurencyjności polskiej gospodarki. Ustawy, które powstają w MPiT, mają realny wpływ na wzrost naszego PKB. Z myślą o inwestorach, zarówno krajowych jak i zagranicznych, zmieniliśmy zasady działania specjalnych stref ekonomicznych. Rozwiązania te zostały dobrze przyjęte przez biznes, czego potwierdzeniem są publikowane ostatnio rankingi. Dowodem też jest ogłoszone dziś przedsięwzięcie, co ważne, w jednej z priorytetowych dla Polski branż, czyli elektromobilności. Nie ulega wątpliwości, że w Polsce warto lokować kapitał. Mam nadzieję, że coraz więcej inwestorów będzie dostrzegać znaczący potencjał województwa opolskiego” – stwierdził wiceminister przedsiębiorczości i technologii Marcin Ociepa.
Pierwsze zapytanie Foosung o możliwości inwestowania w Polsce wpłynęło w styczniu 2018 roku. Za pośrednictwem Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu zostało skierowane do Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, która przedstawiła kilka ofert terenów, w tym tzw. Pola Południowego w Kędzierzynie-Koźlu. Spółka Foosung skorzysta z ulg strefowych, decyzja o wsparciu została udzielona w marcu 2019 r.
Planowana fabryka powstanie na działce o powierzchni ok. 20 ha, której zakup jest zaplanowany na koniec czerwca tego roku.
kedzierzynkozle.pl