Działająca we Wrocławiu miejska wypożyczalnia samochodów elektrycznych VOZILLA podsumowała pół roku swojej działalności. VOZILLA to pierwsza i, jak dotąd, jedyna w Polsce miejska wypożyczalnia samochodów elektrycznych.
We Wrocławiu można wypożyczać EV Nissana od 4 listopada 2017 r. VOZILLA oferuje dostęp do 200 pojazdów: 190 osobowych Nissanów Leaf oraz 10 vanów Nissan e-NV200. Za minutę jazdy osobowym Leaf-em płacimy 90 groszy, w przypadku vana złotówkę. Cena za minutę postoju, niezależnie od pojazdu, wynosi 10 groszy.
Kluczem do wszystkich samochodów jest aplikacja na smartfona, za pomocą której rozpoczynamy i kończymy wypożyczenie. Ponadto, VOZILLA oferuje swoim użytkownikom 200 dedykowanych miejsc parkingowych w centrum miasta czy możliwość jazdy buspasami. Użytkownicy wypożyczalni mogą również korzystać za darmo z miejsc parkingowych w strefie VIP na lotnisku, zlokalizowanej najbliżej wejścia do terminalu. W połowie maja 2018 r. VOZILLA została wyróżniona wśród Top Inwestycji Komunalnych 2018 r.
Od listopada ubiegłego roku w systemie wypożyczalni zarejestrowało się ponad 30 tys. użytkowników, którzy w trakcie 150 tysięcy wypożyczeń przejechali milion kilometrów. W sumie czas wszystkich wypożyczeń wyniósł 2,2 mln minut, czyli 4 lata.
Jak powiedziała Elżbieta Urbanek, dyrektor Departamentu Infrastruktury i Gospodarki UM Wrocławia:
„Cieszy nas fakt, że wrocławianie polubili VOZILLĘ. Jako miasto osiągamy jeden z naszych priorytetowych celów. Jeszcze niedawno mało kto jeździł we Wrocławiu samochodem elektrycznym i słyszał o car-sharingu. Dziś każdy ma szansę przekonać się o zaletach takiego rozwiązania”.
Jak dotąd najlepszym miesiącem VOZILLI pod względem liczby wypożyczeń był kwiecień 2018. Wówczas wypożyczalnia odnotowała m.in. rekordowy weekend. 14-15 kwietnia z pojazdów VOZILLI skorzystano aż 2780 razy, przejechano nimi 25 tysięcy kilometrów w ciągu 50 tysięcy minut.
Maciej Bluj, wiceprezydent Wrocławia, stwierdził:
„Mam nadzieję, że VOZILLA będzie dalej tak dynamicznie się rozwijać i być może wkrótce wszyscy uznamy, że dla Wrocławia te 200 samochodów elektrycznych miejskiej wypożyczalni to zbyt mała liczba, a sami wrocławianie opowiedzą się za poszerzeniem floty pojazdów”.
Najczęściej mieszkańcy wypożyczają pojazdy VOZILLI na: Starym Mieście, Sołtysowicach, Sępolnie oraz Śródmieściu. Dzięki półrocznemu działaniu VOZILLI we Wrocławiu zmniejszono emisję dwutlenku węgla o 110 100 kg.
VOZILLA w liczbach
9300 – największa liczba przejechanych minut przez jednego użytkownika,
30 dni z rzędu – najdłuższy czas stałego użytkowania VOZILLI przez jednego użytkownika,
133,5 km – najdłuższa przejechana trasa (26.12.2017),
9600 km – samochód z największą liczbą przejechanych km,
355 – największa liczba wypożyczeń dokonana przez jednego użytkownika,
3500 km – największa liczba kilometrów przejechana przez jednego użytkownika,
150 tys. – suma wszystkich wypożyczeń (ok. 729/dzień),
2,2 mln minut – łączny czas wypożyczeń,
godzina 17.00 – najwięcej wypożyczeń,
godzina 2.00 w nocy – najmniej wypożyczeń,
30 tys. – liczba zarejestrowanych użytkowników,
81 i 71 – wiek najstarszych użytkowników VOZILLI (wśród mężczyzn i kobiet),
78 – użytkownik, który wypróbował największą liczbę pojazdów VOZILLI,
1 mln – suma przejechanych kilometrów,
26 km/h – średnia prędkość jazdy VOZILLĄ,
16 min – średni czas wypożyczeń,
15.00-18.00 – najczęstsze wypożyczenia.
Wysokie statystyki, po pół roku działalności miejskiej wypożyczalni, zachęcają operatora systemu do dalszego rozwoju VOZILLI. W najbliższym czasie w ramach usługi ma zostać wprowadzona oferta abonamentowa dla stałych użytkowników oraz program lojalnościowy. Do 2019 r. we Wrocławiu ma także pojawić się więcej punktów ładowania samochodów elektrycznych.
Miłosz Franaszek, szef projektu VOZILLA, podsumował:
„Po pół roku od startu VOZILLI nie zwalniamy tempa. Już niedługo planujemy wprowadzić program rekomendacyjny dla stałych użytkowników, a także specjalne pakiety abonamentów. O szczegółach będziemy wkrótce informować. Z czasem, o ile tylko będzie taka możliwość, zamierzamy udostępniać elektryczne ładowarki do użytku prywatnych właścicieli naszych pojazdów. Będzie to kolejny duży krok w budowaniu wspólnej świadomości ekologicznej mieszkańców stolicy Dolnego Śląska”.
wroclaw.pl, materiały własne